Ste unavení?

Občas sa stane, že naše telo zahlási nízky stav bateriek. Dobrá správa je, že vo väčšine prípadov stačí len upraviť stravovacie návyky, „zazoomovať“ na "dobíjacie" potraviny a je po probléme.

Vinníkom môže byť aj nahromadenie toxínov v pečeni, zvýšená hladina stresového hormónu kortizolu či nevhodná životospráva.

Keď ochudobňujeme telo o živiny

Ak je naše telo ochudobňované v tej základnej rovine, to znamená, nie je mu dodávaný vyvážený pomer všetkých dôležitých látok v správnych pomeroch, ako sú sacharidy, tuky a bielkoviny, ďalej vitamíny a minerálne látky, je jasné, že začne protestovať, pretože nemá kvalitný zdroj energie. „Často sa stretávame s klientmi, ktorí sú podvyživení – aj keď napríklad majú nadváhu. Tým, že ich organizmus energeticky trpí, sú všetky metabolické a ďalšie funkcie v tele prepnuté do núdzového režimu," upozorňuje Mgr. Alena Čelová. „Preto všetkým klientom dôrazne vysvetľujeme, aké dôležité je jesť pravidelne každé dve až tri hodiny, navyše bohatú a pestrú stravu s vysokým podielom zeleniny a ovocia a nezabúdať na dôležitá jedlá dňa."

Keď pečeň zahlási stav preťaženia

Pečeň sa podieľa na neuveriteľných 500 funkciách v tele. Dôležitú úlohu zohráva aj pri filtrovaní škodlivín. Keby tento proces v tele chýbal, postupne by sa otrávili všetky bunky a náš organizmus by sa neubránil zlyhaniu. Je teda nesmierne dôležité starať o jej kondíciu. Našťastie je telo natoľko chytré, že už mierny pokles výkonnosti patrične hlási. A to nielen únavou a malátnosťou, ale napríklad zadržiavaním vody, návalmi, aj nočnou nespavosťou, ktorá sa často objavuje medzi polnocou a treťou hodinou ráno, kedy sa práca pečene dostáva do najväčších otáčok.

A nech už tieto príznaky pociťujete, alebo im chcete preventívne zamedziť, zaraďte do jedálnička artičok. Ten totiž obsahuje cynarin, ktorý zvyšuje tvorbu moču a močoviny a napomáha vyplavovaniu odpadových látok. Výborný je v šalátoch len s ľahkou citrónovou zálievkou alebo pečený v rúre a pokvapkaný panenským olivovým olejom.

Pečeň prebudí k životu i púpava. Jej listy obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ale aj karotenoidy, mangán a draslík a tie majú pozitívny účinok okrem pečene aj na obličky a na posilnenie imunity. Môžete si z nich pripraviť odvar a ten popíjať. My ale radšej odporúčame púpavový šalát. Budete prekvapení, ako skvelo a netradične chutí napríklad s pokrájaným jablkom, feniklom a citrónovou zálievkou.

A ak niekde narazíte na žeruchu, rozhodne ju vložte do nákupného košíka. Aj ona totiž má pečeni čo ponúknuť. Obsiahnuté éterické oleje podporujú látkovú výmenu a tvorbu tráviacich štiav. Stonky z čerstvo nastrihanej žeruchy priaznivo ovplyvňujú činnosť žlčníka, vylučovanie žalúdočných štiav a pôsobia močopudne.

Keď ste pod nátlakom

Pri stresových situáciách začnú nadobličky uvoľňovať hormón kortizol, ktorý nás má pripraviť na akciu. Ak sa tak deje opakovane, dochádza buď k vyčerpaniu nadobličiek, alebo naopak k neustálemu vyplavovanie hormónu. V oboch prípadoch potom prichádza, ľudovo povedané, „dojazdová“ reakcia, kedy sa telo musí vyrovnať s tak veľkou energetickou stratou, a to sa prirodzene prejaví vyčerpaním.

Keď pokrivkáva pitný režim

Únava a bolesti hlavy môžu tiež vznikať nevhodným pitným režimom. „Každý deň by ste mali vypiť aspoň 1,5 l čistej, neperlivej, nechladenej vody. Komu nechutí obyčajná voda, môže ju ochutiť nakrájaným ovocím, zeleninou a rozdrvenými bylinkami. Piť by sme mali priebežne počas celého dňa, aby bolo telo dostatočne hydratované," dodáva poradkyňa Mgr. Alena Provová.