Abeceda trendov

Každý rok zjari, keď sa ulice Milána, terasy jeho dovysoka vystavaných mestských bytoviek či nádvoria tunajších historických palácov zaplnia vôňou rozkvitnutých vistérií a čerešní, prekvitá v tejto severotalianskej metropole aj dizajn.

Apríl je tu totiž vyhradený pre najväčšie a najdôležitejšie podujatie svetového nábytkárstva – Milánsky týždeň dizajnu. Jeho hlavnou časťou je samotný nábytkový veľtrh (po taliansky Salone del Mobile), ktorý sa koná každoročne už od roku 1961. Láka svetovú pozornosť, pretože nad ostatné podobné veľtrhy vytŕča nielen veľkosťou (s ohromným počtom vystavovateľov i návštevníkov), ale najmä kvalitou prezentácie. Všetci, čo v nábytkovom segmente niečo znamenajú, predvádzajú svoje čerstvé novinky a najnovšie nápady práve tu v Miláne. V roku 2019 sa Salone del Mobile zúčastnilo neuveriteľných 2418 firiem zo 43 krajín. Vo svojich výstavných stánkoch (či skôr reprezentatívnych a podmaňujúcich scénografiách) roztrúsených pozdĺž kilometrového bulváru pohodlného výstaviska na okraji mesta ukazovali to najlepšie zo svojej produkcie. Tu sa dá vidieť všetko: od pohodlných postelí až po záhradné sedenie, od drobných dekoračných drobností po dômyselné šatníkové skrine. Množstvo parádneho nábytku na tejto výstave je prakticky nezmerateľné. Na každom kroku prekvapí úhľadným štýlom aj prepracovaným účelom, šikovnými detailami či priekopníckymi technickými vylepšeniami – skrátka silou súčasného vyspelého dizajnu. Sprostredkovať energiu milánskeho nábytkového biznisu na stránkach časopisu nie je možné, no my sme sa pokúsili aspoň v drobnej impresii zachytiť to, čomu dizajn holdoval tento rok. Z toho najlepšieho, čo novátorskí producenti servírovali na milánskom výstavisku, sme povyberali zopár zaujímavých kúskov a prehľadne usporiadali do abecedného zoznamu najlepších značiek. Toto sú štýlové tipy nábytkovej sezóny 2019/2020 od A po Zet.

A ako Alki

Alki sú baskickí nábytkári, ktorý v tradičnom truhlárskom regióne na juhu francúzska rozvíjajú remeselné dedičstvo a násobia ho tvorivosťou súčasného dizajnu. V Miláne predstavili novú kolekciu stoličiek a konverzačného kresla Atal, ktoré spracovali v spolupráci so švédskymi dizajnérmi zo štúdia Form Us With Love. Stoličkovú rodinku postavili na jednoduchej škrupine z ohýbanej preglejky doplnenú variáciami prstencového operadla.


B ako B&B Italia

Londýnsky dizajnér Michael Anastassiades si vyslúžil záujem verejnosti svojim kultivovaným dizajnom postaveným na ušľachtilých formách rýdzej geometrie. Jeho návrhárskych služieb tak využili už viacerí prestížny producenti, naposledy historická nábytková značka B&B Italia, keď z jeho návrhu stvorila dôstojný policový systém Jack. Systém tyčových podpier a bezozdobných políc je vynikajúcim príkladom cvičenia na tému tvaroslovného zjednodušenia.


C ako Cassina

Názov najnovšej sedačky Dress Up! od dizajnéra Rodolfa Dordoniho a exkluzívnej spoločnosti Cassina prezradí, že jej filozofia vychádza z motívu elegantného odievania. Sedacia súprava v nádhernom zamate, s prepracovanými švíkmi a dobre padnúcim strihom čalúnenia skutočne vyzerá, akoby sa vyparádila do toho najlepšieho obleku na nejakú špeciálnu príležitosť.


D ako Diesel

Nová všestranná kolekcia sedenia Aerozeppelin z dielní kultovej denimovej značky Diesel je postavená na témach všestrannosti, prispôsobivosti a premenlivosti. V záujme preferencií súčasných mestských nomádov je premyslená ako skladačka čalúnených taburetov – modulov štvorcového alebo obdĺžnikového formátu, ktoré sa dajú ukladať vedľa seba, dopĺňať hranatými vankúšmi či operadlami a usporiadávať podľa momentálnej potreby. Sedačky pre Diesel vyrábajú talianski nábytkári Moroso.

E ako Emeco

Milovaná pennsylvánska značka Emeco, ktorá sa preslávila nezničiteľnou hliníkovou stoličkou vyrábanou pre americké námorníctvo už od druhej svetovej vojny, zaujala zdržanlivo nenápadnou a predsa prenikavo elegantnou stoličkou série On and On. Stolička má kompaktné rozmery, jemnú tvarovú inšpiráciou klasickou kaviarenskou „thonetkou“ a inovatívnu receptúru z mimoriadne pevného recyklovaného plastu.


F ako Flexform

Štíhle línie či čistotu výrazu, ale aj náznak estetiky päťdesiatych rokov spracoval dizajnér Carlo Colombo, keď vymýšľal najnovšiu edíciu úložného nábytku Jeremy pre luxusný dom Flexform. Siahol po ušľachtilých materiáloch dymového skla, spekaného dubového dreva a zamatovo matného laku aby z nich namiešal solídne, nízko usadené skrinky.


G ako Glas Italia

Francúzsky dizajnér Philippe Starck nie je medzi širokou verejnosťou neznámou postavou. Už od deväťdesiatych rokoch púta pozornosť originálnymi nápadmi aj svojou žoviálnou osobnosťou. V Miláne ste na jeho výmysly mohli naďabiť na každom kroku; nás zaujal najmä jedálenským stolom Mari Cristal, ktorý spája kov s ľahčeným tvrdeným sklom v neočakávanom konštrukčnom fígeli.


H ako Henge

Monumentálny stôl Synapsis je dielom dizajnéra Massima Castagnu a nábytkárskych dielní Henge. Atraktívny oválny tvar jeho dosky je zhotovený zo špeciálnej bridlicovej odrody Str-Onix a bezpečne usadený na troch excentrických nohách. Výsledok pôsobí harmonicky, no zároveň odvážne až expresívne: stôl sa stáva doslova „nábytkovou sochou“ a priťahuje pozornosť.


K ako Kristalia

Úžitkovo podkutú stoličku Dua vyhútali mladí dizajnéri z berlínskeho štúdia Läufer & Keichel. Svoj návrh postavili na empaticky vedenej línii obrysov – mäkký objímajúci tvar sedacej škrupiny má vyvážené proporcie a správne postavenú ergonómiu. Môže byť doplnený otočnou podnožou alebo tradičnejšími štyrmi nohami.


L ako Lapalma

Kolekcia variabilného stolového nábytku Panco nie je celkom novinou, no v najnovšej adaptácii bola upravená pre použitie v exteriéri a doplnená priliehavou lavicou Panca. Pevná konštrukcia z lakovaného plechu je ozvláštnená úzkou štrbinou a doplnená výplňou z exotického dreva.


M ako Minotti

Ľahké konverzačné kresielko zo širšej kolekcie Lawson je skotočne drobnou lahôdkou. Sleduje trend k návratu línií tzv. „mid-century modern“, teda zlatej éry nábytkárstva z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov, no súčasne im dáva moderný šmrnc. Plytká platforma obalená v koži je podopretá štyrmi pevne rozkročenými nohami a korunovaná krátko zastrihnutým operadlom. Výsledok pôsobí nevtieravo a svižne.


N ako Nanimarquina

Dve velikánky súčasného dizajnu, podnikateľka a kobercová kráľovná Nani Marquina a zrelá britská dizajnérka Ilse Crawford spojili svoje sily, aby pre značku Nanimarquina pripravila neveľkú kolekciu textilných doplnkov Wellbeing. Rohože, oddychová sieť, vankúše, prikrývky či tapisérie z tejto série sú – ako napovie názov – štylizované smerom k uvoľnenej a oddychovej atmosfére; využívajú surové textúry nefarbených a nebielených prírodných vlákien vlny, konopy, juty, bavlny či hodvábu spriadaných a tkaných tradičnými remeselnými postupmi.


O ako Olivari

Dverové kľučky bývajú nezaujímavým, často prehliadaným interiérovým prvkom. Nie však pre značku Olivari, ktorá dbá na estetickú aj úžitkovú kvalitu týchto maličkostí. Pravidelne prináša kľučky od svetových architektov a chápe ich ako interiérové šperky, ktoré môžu povýšiť obyčajný akt otvárania dverí na oslavu dizajnérskej ušľachtilosti. Dobre padnúcu kľučku Vola navrhol Max Pajetta ako rozviatu stuhu delikátnej elegancie.


P ako Poltrona Frau

Historická značka Poltrona Frau je v nábytkovom svete cenená najmä pre virtuózny kumšt spracovania koženého čalúnenia. Preto neprekvapí, že expertne vypracovanú kožu využíva aj na nábytku, pre ktoré je čalúnenie nezvyčajnou voľbou. Napríklad na najnovšej pstrannej konzole Fidelio s doskou zabalenou do jemnej usne s prešívaným stehom.


R ako Rimadesio

Inžiniersky precízny producent hliníkových a sklenených úložných systémov Rimadesio predstavil na veľtrhu v Miláne aj nový koncept obloženia stien Modulor. Opäť tu využíva svoj obľúbený hliníkový raster extrudovaných profilov, na ktoré upevňuje panely rôznych rozmerov či materiálov (exotické drevo, textilné platne a pod.). Systém je naviac premyslený tak, aby sa doň dali začleniť aj interiérové dvere, sugestívne osvetlenie či žiletkovo tenké poličky.


S ako Salvatori

Spracovateľ prírodného kameňa Salvatori píše svoju históriu už od roku 1946 a dnes je považovaný za rešpektovanú autoritu v danej oblasti. Spoločne s dizajnérmi vyberá a manipuluje vzácne odrody kameňa tak, aby z nich pripravil strhujúco elegantné interiérové plochy – napríklad vyobrazený obklad Rain, ktorý v jednoduchom, no rafinovane komponovanom reliéfe rytmických línií navrhol Piero Lissoni z mramoru Crema d'Orcia.


T ako Technogym

Fitnes spoločnosť Technogym sa síce vymyká z rámca nábytkových spoločností, no dlhodobo patrí k obľúbeným účastníkom veľtrhu Salone del Mobile. Akiste preto, že prepája výkonný „atletický“ dizajn svojich posilňovacích strojov s interiérovou eleganciou talianskeho strihu. Naposledy to predviedla na čerstvom modeli stacionárneho bicykla Bike Personal s uhladeným vzhľadom a digitálnou platformou MyWllness Cloud.


V ako Very Wood

Barová stolička Odeon sa odvoláva na klasickú eleganciu zašlých čias. Jej poctivá drevená konštrukcia, priliehavé sedadlo aj konzervatívna voľba materiálov neprináša nič objavné, skôr umocňuje to najlepšie z tradičného nábytkárstva tak, aby vznikol dobre fungujúci a nadčasový produkt. Barovú stoličku z početnejšej série Odeon navrhol This Weber pre Very Wood.


W ako Walter Knoll

Pícasí stôl Tama už na prvý pohľad zaujme nekonvenčným a odvážnym tvaroslovím. V nemeckých historických dielňach Walter Knoll ho zhotovili podľa návrhu štúdia Eoos a celkom zreteľne sa na ňom museli natrápiť. Stôl je vypracovaný ako abstraktná socha nepravidelných tvarov s rafinovanou kompozíciou zásuviek, podnosov a oblých línií. Skutočný interiérový klenot.


Z ako Zanotta

Keď dizajnér Damian Williamson opisoval svoju novú pohovku Shiki, použil slová: „Starostlivo som zosúladil jednotlivé jej časti tak, aby spoločne vytvárali rovnováhu, a súčasne umocnili určitý kontrast vizuálneho napätia.“ Protiklad harmónie a kontrastu na sedačke Shiki predstavuje tenučká podnož so skrytými nohami (takže vzniká dojem levitácie), ktorú dopĺňajú mohutné epedy sedadiel so zjavne mäkkým pohodlím ukrytým v jej čalúnických ingredienciách.

Text: Michal Lalinský

Foto: Archív firiem