Chôdzou za zdravím

Zdravý pohyb nemusí byť zložitý. Chôdza je jednou z najjednoduchších a najefektívnejších foriem pohybu. Zdravotné výhody sú rozsiahle a sú podporené rokmi vedeckého výskumu.

Medzi najväčšie benefity patrí prílev energie, zlepšenie nálady či zníženie stresu a to je, povedzme si otvorene, v dnešnej dobe veľmi užitočné. Už len 20 minút denne stačí na to, aby človek cítil prísun novej energie. Ďalšími benefitmi je tiež posilnenie imunitného systému. Čo je veľmi zaujímavé, hlavne v tomto ročnom období. Svižná a pravidelná chôdza vám môže pomôcť chrániť sa pred prechladnutím, chrípkou alebo inými imunitnými ochoreniami. V neposlednom rade je to tiež zníženie hmotnosti. Spálené kalórie pritom závisia od toho, ako rýchlo a dlho chodíte, a v akom teréne.

Jedným z najpopulárnejších športov, ktorý dobíja svet je Nordic walking. Je to dynamická chôdza v rôzne náročnom prírodnom teréne, kde chodec používa aj špeciálne palice. Tento druh chôdze zapája takmer všetky svaly v tele a na rozdiel od behu sú bedrá, kolená a kĺby menej zaťažené. Nordic walking odporúčajú aj lekári pacientom postihnutým osteoporózou.

Ďalšou možnosťou kde využijete schôdzu je turistika. Je veľmi obľúbenou voľnočasovou aktivitou najmä pre jej nenáročnú prípravu. Ide najmä o oddych v prírode, kde sa pohybujete po vyznačených trasách. Podľa toho akú trasu si zvolíte, môže ísť o jednoduchú, menej náročnú prechádzku lesom, ale aj o zložitejší výstup. V zásade by ale mala byť turistika menej intenzívna ako napr. treking. Každý si nájde chodníčky, ktoré mu budú vyhovovať.

Ak si trúfate aj na niečo náročnejšie, skúste treking. Je to podstatne náročnejšia aktivita ako turistika. Rozdiel je najmä v prekonávaní kopcovitého alebo horského terénu, ktorý môže trvať aj niekoľko dní. Ku tomu patrí samozrejme aj zodpovedajúca výbava a dobrá fyzická kondícia, aby ste zvládli také množstvo kilometrov.

Nech už si vyberiete akýkoľvek druh chôdze, nezabudnite sa na to náležite pripraviť.

TIPY PRE VÁS:

Skladacie trekové paličky

Teleskopická trojdielna palička, ktorá Vám uľahčí pohyb v prírode - v kopcoch, horách aj v lese. Opora, ktorú poskytuje výrazne obmedzuje namáhanie kĺbov

Materiál: Dural 7075
Hrot: karbon
Rukoväť: EVA
Rozmery: 28-130 cm
Hmotnosť: 240g (jedna palička)
Doplnky: bezpečnostný kryt na hrot, odnímatelné snehové taniere, nastavitelné pútko

V balení dve paličky

Rýchlo uťahovanie

Teleskopické trojdielne trekkingové palice so špeciálnym systémom zamykania.

Materiál: hliník 7075
Hrot: uhlík
Rukoväť: EVA výlisok s predĺženou rukoväťou (o 15 cm)
Rozmery: 60-135cm
Rozmer balenia: 16/14/12mm
Hmotnosť: 240g (jedna palica)
Doplnky: uzamykanie palíc pomocou aretace, bezpečnostný kryt na hrot, odnímateľné snehové taniere,
nastaviteľné pútko

Klasické uťahovanie

Trekové paličky Scarf sú 4-dielne trekové paličky, vyrobené z prevažnej časti z hliníka, čo zaisťuje ich ľahkosť Rukoväť je vyrobená z EVA výlisku, ktorý vyniká schopnosťou neabsorbovať vlhkosť a napomáha zamedzeniu potenia rúk. Hrot je z karbónovej oceli. Paličky majú v rukoväti závit pre uchytenie fotoaparát a dá sa použiť ako statív.

Materiál: hliník 7075
Hrot: uhlík
Rukoväť: EVA výlisok
Rozmery: 56-135 cm
Rozmer balenia: 18/16/14/12 mm
Hmotnosť: 250 g (jedna hůl)
Doplnky: bezpečnostný kryt na hrot, odnímateľné snehové taniere, nastaviteľné pútko