Investičné víno – Krátky sprievodca

Celosvetová finančná kríza, nestálosť trhov a rekordne nízke úrokové sadzby počas poslednej dekády vytvorili zvýšený záujem investorov o pestrejšie a diverzifikovanejšie investičné portfóliá. 

Na vzostupe sú najmä fyzické aktíva so skutočnou hodnotou. Tieto tzv. „aktíva vášne“ (angl. passion assets) zahŕňajú predmety ako veterány, mince, šperky alebo starožitnosti. Nie je na ne možné použiť klasické techniky oceňovania, ich hlavným cieľom je radosť a potešenie. Napriek tomu však hrajú kľúčovú rolu vo svete alternatívnych investícií.

Unikátne vlastnosti, obmedzená ponuka a samozrejme nadšenie z vlastníctva jedinečného, cenného  predmetu robí tieto aktíva veľmi atraktívnymi z pohľadu zberateľov ale nemožno ignorovať ani ich investičný potenciál. Podľa privátnej banky Coutts, ktorá vedie investičný index „Objects of Desire“ zahŕňajúci umelecké predmety, veterány, špičkové nehnuteľnosti alebo investičné vína je rast týchto aktív veľmi sľubný a za posledných 10 rokov narástol index o 80%. Ďalším špecifickým indexom je Knight Frank Luxury Investment Index, ktorého súčasťou je aj index investičných vín. Tento narástol medzi rokmi 2005 – 2015 o 241 percent a spoločnosť potvrdzuje veľký záujem zo strany majetných klientov o zberateľské predmety, najmä špičkové vína.

História tých najznámejších vinárstiev sveta (najmä európskych) sa datuje od neskorého stredoveku a umenie ich vinárskych majstrov a jedinečné podmienky (terroir) zaručujú pokračovanie tohto príbehu aj v súčasnosti. Vinárstva v Cote d’Or v Burgundsku alebo majestátne zámky na rieke Gironde v Bordeaux vzrušujú zberateľov a znalcov a ich vína prinášajú jedinečný zážitok a  potešenie.

V špičkových vinárskych regiónoch sa už stáročia uplatňujú prísne pravidlá kvality a povolených množstiev výroby. Produkcia vína si preto zachováva vysokú reputácia a transparentnosť.

Pravidlá a reštrikcie sa uplatňujú najmä na pôvod hrozna z konkrétnej lokality a polohy. Tiež sa dbá na limitovaný výnos z plochy vinohradu, vek vinohradu, hustotu výsadby, správnu metódu výroby či minimálny obsah alkoholu. Výsledkom prísnych pravidiel sú tzv. investičné vína (menej ako 1% celkovej produkcie kvalitných vín) s veľmi obmedzenou ponukou.

Základom pochopenia rastúcich cien investičných vín je povaha ich ponuky. Ako vína vyzrievajú a ich kvalita sa pôsobením času zvyšuje, stávajú sa viac žiadanými a preto cennejšími. Kontinuálna spotreba zvyšuje jedinečnosť konkrétneho ročníka, jednoducho povedané – stále viac investorov žiada menej dostupných fliaš. Situáciu na trhu aktuálne ovplyvňuje tiež veľmi vysoký celosvetový dopyt ťahaný najmä rozrastajúcou sa strednou triedou v tzv. BRIC krajinách (Brazília, Rusko, India, Čína).

Burgundsko

Vlastníctvo, zberanie a investovanie do vín nie je v žiadnom prípade novým fenoménom. Veľký rozdiel  medzi ponukou a dopytom charakteristický pre tento trh bol vždy zodpovedný za nárast cien špičkových vín a ich vysoké zhodnotenie v čase. Tento rozdiel a aspekt jedinečnosti a luxusu je magnetom pre čoraz väčší počet investorov. V Číne sú špičkové francúzske vína symbolom vysokého spoločenského statusu a stále sa zvyšujúci počet bohatých ľudí v tejto krajine spôsobil na trhu v poslednej dekáde enormný nárast dopytu.

 

Cena vín je ovplyvňovaná množstvom faktorov, nie je daná iba značkou a históriou vinárstva. Záleží najmä na kvalite ročníka, množstve dostupných fliaš či pozitívnych hodnoteniach renomovaných kritikov. Do úvahy sa berú samozrejme aj historické dáta vývoja cien vín z daného vinárstva, aktuálne trendy na trhu a predpokladaná životnosť vína. Trh sa stále mení a investori majú k dispozícii rastúce množstvo informácií a štatistík o ktoré môžu oprieť svoje rozhodovanie. 

 

Investovať do vína sa da viacerými spôsobmi. Skúsených zberateľov istotne láka vzrušujúci pocit samostatného „lovu“ na určité konkrétne víno ale je množstvo ďalších spôsobov ak investori nemajú potrebné kontakty, znalosti alebo jednoducho nemajú čas budovať svoje vlastné portfólio.  

Starý vinohrad

Vínne indexy a akcie

Poskytujú možnosť priamo investovať do verejne obchodovateľných akcií. Napríklad akciová spoločnosť LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE, známy ako LVHM vlastní niekoľko vinárstiev s vysokým investičným stupňom ako Cheval Blanc, Chateau d’Yquem alebo Champagne Krug. Vlastníctvo týchto akcií však nikdy nebude spojené s konkrétnym hmotným aktívom a vývoj akciového trhu je previazaný na výkon ostatných finančných trhov. 

Vínne fondy

Zodpovednosť za výber vín má na starosti manažér fondu. Tento fakt síce šetrí čas a námahu ale investor nemá možnosť prispôsobiť si portfólio vlastným potrebám. Investor vína nevlastní, obchoduje len s ich trhovou hodnotou. 

Investícia do vinárstva

Pre investorov s obrovským dostupným kapitálom je tu možnosť investovať priamo do vinárstva a zaradiť sa medzi známe osobnosti ako Francis F. Coppola, Jack Ma alebo Brad Pitt, ktorí už majú podobnú investíciu vo svojom portfóliu.

Investícia do nákupu vína

Takáto investícia a vlastníctvo vína je tou pravou podstatou a vášňou investora – zberateľa. Častokrát je to aj napriamejšia a najefektívnejšia metóda ako začať s investovaním do vína. Poskytuje výhodu ľahkej manipulácie, fyzického vlastníctva a ako najhorší možný scenár prichádza do úvahy fľašu vína otvoriť a vypiť.

Každý investor, ktorý sa zaujíma o investovanie do vína by mal dôkladne zvážiť všetky výhody ale aj nástrahy, ktoré tento produkt prináša. Víno je stredno- až dlhodobá investícia, trh nie je regulovaný a likvidita vína nie je okamžitá. Táto trpezlivá  investícia však so sebou prináša množstvo nečakaných zážitkov, uspokojenia a dotyku s kultúrou a históriou.

Text: Juraj Mašláni