Milánska zmes

Lahodný dizajn – tie najlepšie maškrty zo sveta pôvabných interiérov a ušľachtilého nábytku – servírujú pravidelne, každý apríl v Miláne.

Odvetvie nábytku, dizajnu bytového zariadenia a interiérovej štylistiky má svoj vrchol (alebo, ak chceme – sezónny začiatok) na medzinárodnom veľtrhu nábytku Salone del Mobile v Miláne. V celom svete ide o najdôležitejšie podujatie, preto sme ho nemohli, celkom pochopiteľne, s naším časopisom obísť – prinášame exkluzívnu reportáž priamo z ohniska svetového dizajnu.

Záhradný nábytok zo série 10th (ponúka Exteta)

Nábytkové veľtrhy, tak ako akékoľvek iné, sú vo svojej prirodzenej podstate celkom nudnými podujatiami určenými najmä pre odbornú verejnosť. Výrobcovia tu predvádzajú svoje najnovšie výmysly a obchodníci ich objednávajú podľa momentálnej nálady na trhu, aby svojim zákazníkom sprostredkovali niečo nové. S Milánom je to však celkom iné. Výstava má aj kontraktačnú úlohu, ale vďaka svetovému renomé, ktoré si vytvorila dlhoročnými úspechmi (koná sa už od roku 1961), predstavuje sústredenú, týždeň trvajúcu oslavu dizajnu. Nie je len prehliadkou noviniek, ale aj scénou svetových premiér, nevyčerpateľnou studnicou inšpirácií a spoľahlivým ukazovateľom interiérových trendov. Na obrovskom milánskom výstavisku inscenuje fascinujúci karneval foriem, nápadov či štýlov. Odvrátenou stranou svetového prvenstva veľtrhu je samozrejme jeho veľkosť a intenzita – všetci chcú na ňom byť. Preto sa jeho návšteva mení na horúčkovité šialenstvo, pulzujúci ruch desiatok tisíc návštevníkov a nekonečné kilometre odkráčané medzi jednotlivými výstavnými stánkami. Počas posledného ročníka to bolo takmer pol milióna návštevníkov zvedavých na 1 841 vystavovateľov. Ak k tomu prirátame fakt, že veľtrhu nábytku sekundujú ďalšie nezávislé podujatia, prehliadky a premiéry roztrúsené po celom Miláne – spoločne sústredené pod jednotným názvom Milánsky týždeň dizajnu alebo Fuorisalone – potom sa niet čo čudovať, že aprílové Miláno priťahuje toľko pozornosti.

Tou najväčšou hviezdou podujatia je samozrejme nábytok. Na veľtrhu sa dá vidieť vo všetkých možných podobách. Na svoje si prídu tí, ktorú uprednostňujú konzervatívne či dokonca historické tvary s kučierkami dekorácií, rovnako ako tvrdí minimalisti obľubujúci sparťanský výraz. Všetko medzi tým definuje súčasné interiérové trendy. My sme sa na veľtrhu opäť potešili tým, že väčšina nábytkárov usiluje nielen o eleganciu výrazu, ale i o dôslednú a spoľahlivú funkčnosť či environmentálny rozmer svojej produkcie. Kľúčovým trendom už niekoľko rokov ostáva návrat remesiel. To sa prejavuje nielen ocenením ručnej práce, využívaním starosvetských postupov či tradičných materiálov, ale aj sústredeným zaujatím majstrovstvom. Virtuózne vedené línie „stolárčiny“ či nádherne vypracované stehy čalúnenia zvádzali na každom kroku. Napríklad v priestrannej výstavnej scénografii talianskych nábytkárov Flexform. Jedna z ich noviniek – modulárna pohovka Campiello  – síce nie je okázalá alebo „ukričaná“, zato ponúka nevtieravú eleganciu spracovanú v duchu typického talianskeho majstrovstva (ako ho poznáme napríklad z odievania). Jej dizajnér Antonio Citterio si dal záležať na striedmom stvárnení, ktoré však naplno podriadil zvádzaniu mäkkého pohodlia.

Exkluzívne a strhujúco elegantné sedačky z produkcie FLEXFORM (pohovka Campiello)

S využívaním remeselnej zručnosti v repertoári sektorového nábytku súvisia aj dva ďalšie podstatné trendy. Ešte stále to svedčí interiérom očareným „škandinávskou školou“, ktorá vychádza z triezvej racionálnosti a snahy o útulnosť. V rýdzej podobe vľúdneho minimalizmu ju napríklad rada využíva firma Living Divani. Jej kolekcia Era je cvičením na tému elegancie útlych línií. Remeslo v tvrdšej podobe definuje celý strapec trendov označovaných ako „industriál“ alebo „raw“. Pozrite na barovú stoličku Giro od firmy Lapalma (obr. 1), kreslá odevného magnáta Renza Rossa a jeho značky Diesel (obr. 2) či napríklad plechové regály Chess s drevenými detailmi, ktoré pre značku Magis navrhol obľúbený nemecký dizajnér Konstantin Grcic (obr. 3). Vo všetkých prípadoch je očividná inšpirácia surovou priemyselnou estetikou a garážovým „vintage“, zároveň však ide o výklad plný citu, prívetivého pôvabu a dômyslu.

Známa značka ušľachtilého nábytkového purizmu LIVING DIVANI

"industriál"