Návrat kávy do porcelánu

Nie je veľa materiálov na svete, ktoré môžete za deň napríklad desaťkrát umyť – tak to robiť štvrť storočia a stále zostane krásny. Určite to nie je plast, ale je to porcelán, ktorý spoluvytvára kultúru našej existencie po stovky rokov.

Úžitkové a konzumné plasty sa stali pohodlnou náhradou vzácneho materiálu, ktorý bol v minulosti nazývaný biele zlato, ale nemožno nimi biele zlato – ako bol v minulosti porcelán nazývaný – nikdy plne nahradiť.

Z porcelánu nielen káva lepšie chutí, ale jeho úžitkové vlastnosti sú v rade ohľadov úplne nenahraditeľné a navyše je vyrobený z čisto prírodných materiálov. Predovšetkým v súvislosti s ochranou životného prostredia – v súčasnosti veľmi často diskutovaná téma – sa tiež porcelánka Thun 1794 a.s. zasadzuje o tzv. návrat kávy do porcelánu.

Tradičný český výrobca, a zároveň najväčšia česká porcelánka Thun 1794 a.s., má vo svojom výrobnom programe ucelené tvary úžitkového či hotelového porcelánu, špeciálne varný program, porcelán pre deti a zákazkový tovar pre veľké medzinárodné reťazce. Ide o špecifický druh tzv. tvrdého porcelánu s vypaľovaného pri teplote 1 405 °C. Vysoká kvalita a osobitý dizajn vychádzajúci z 220-ročnej tradície výroby porcelánu v Čechách zaručuje vysoký užívateľský štandard pre zákazníkov. Všetok porcelán je možné vyrobiť vo veľkých sériách vrátane reklamných potlačí presne podľa individuálnych požiadaviek zákazníka.

Oslava tradičného porcelánového remesla – to sú Porcelánové slávnosti

Konajú sa dvakrát do roka v západočeskom kúpeľnom meste Karlove Vary. Tradične a neodmysliteľne sú spojené na jar so začiatkom kúpeľnej sezóny (3. – 5. mája 2019) a na jeseň (6. – 8. septembra 2019) s karlovarským folklórnym festivalom. Návštevníci môžu navštíviť výstavu Prestreté stoly, zakúpiť porcelán a sklo regionálnych značiek za zvýhodnené ceny či ochutnať občerstvenie svetoznámeho Grandhotela Pupp. Pre deti je pripravený sprievodný program v podobe Porcelánové škôlky – tu si malí návštevníci vyzdobia hrnček, ten je potom vypálený a deti si ho odnášajú domov.


Text a foto: Thun