Sága hodiniek Tambour

Tambour, emblematická hviezda v kolekcii hodiniek Louis Vuitton, víťazí v súboji s časom tým, že sa neustále transformuje, pričom zostáva verný svojjej jedinečnej osobnosti a DNA značky.

Zrodila sa ikona

V roku 2002 značka Louis Vuitton ohromila svet svojou novou radou hodiniek Tambour. Tento historický rok znamenal začiatok dobrodružnej cesty, z ktorej sa stala večná sága. Vďaka jedinečnému a ľahko rozpoznateľnému tvaru hodiniek Tambour sa zo značky Louis Vuitton stal priekopník nového hodinárskeho štýlu. Tambour, čo vo francúzštine znamená bubienok, odkazuje na hodinársku súčiastku rovnakého názvu. A ako v hudbe vždy zvuk bubnu udáva tempo, aj Tambour udáva čas.

Púzdro je tvarované z kovového bloku, je guľaté, ale tiež veľkoryso dimenzované a robustné – je unikátne. Zadný kryt púzdra pôvodného modelu tejto rady bol o niečo väčší než luneta a zdobil ho tradičný vzor Monogram. Na lunete bolo vyrytých dvanásť písmen, ktoré dohromady návali názov Louis Vuitton. Nekonvenčný tvar indexov a číslic oživil hnedý číselník inšpirovaný odtieňom ikonického plátna Monogram, rovnako ako žlté ručičky evokujúcie kontrastné prešívanie na kožených výrobkoch Louis Vuitton.

Okrem vizuálnej atraktivity sa hodinky Tambour môžu chváliť vnútorným mechanizmom, ktorý v sebe nezaprie tradičnú švajčiarsku hodinársku školu a nadchne každého milovníka luxusných hodiniek. Neskôr začali prichádzať rôzne vylepšenia. Prvým bol automatický chronograf, nasledovala GMT, ktoré zobrazuje čas v druhom časovom pásme. Potom prišli na svet hodinky Tambour s vylepšením Worldtime, ktoré zobrazuje čas vo všetkých 24 časových pásmach. Vrcholom hodinárskeho umenia bolo predstavenie hodinkového strojčeka s vylepšením tourbillon. Časom prichádzali stále nové vylepšenia a nové modely. V roku 2013 bol predstavený model Tambour Slim, ktorý ponúkal minimalistický a invertovaný tvar, ktorý však bol zároveň stále verný pôvodnému dizajnu rady Tambour. Bubienok bol otočený, takže luneta bola o niečo mohutnejšia než púzdro. Číseníky boli prepracované do najmenšieho detailu – perleť, gravírovanie a indexy z diamatov. Jednalo sa o v poradí druhý kaliber s tourbillonom v histórii značky Louis Vuitton.

Nová svieža identita

Ďalšia samostatná kolekcia dostala do vienka miniatúrne rozmery – model Tambour Slim Bijou nemal ani 21 mm v priemere. Jeho remienok evokoval kožené výrobky, ktoré pre Louis Vuitton navrhuje Nicolas Ghesquiére, riaditeľ dámskych kolekcií. Pre model tambour Evolution boli typické výrazné maskulíne tvary a púzdro s priemerom 45mm v high tech štýle. Nový estetický prvok – kovový náramok.

Pätnásť rokov po svojom uvedení na trh dostala rada Tambour novú identitu: Tambour Moon. Ikonické hodinky a dokonalý príklad najvyššieho hodinárskeho umenia opäť urobili odvážny skok vpred a kompletne zmenili tvar. Tambour si podržal svoj charakteristický guľatý tvar púzdra, ale jeho obvod dostal do vienka konkávny profil. Originálny invertovaný profil hodiniek Tambour Moon sa prirodzene rozšíril na celú radu modelov rôznych štýlov.

Hodinky pre tretie tisícročie

V roku 2020 začína model Tambour Curve písať novú kapitolu hodinárskeho dizajnu aj mechaniky. Jedná sa o majstrovský kúsok verný DNA značky Louis Vuitton. Je avantgardný dizajn bol inšpirovaný stále pôsobivou a vplyvnou estetikou prvých hodiniek rady Tambour.

Ich púzdro je zhotovené z titánu a materiálu s názvom Carbostratum®, high tech kompozitu z viac než trovky vrstiev karbónu, ktorý bol vyvinutý exkluzívne pre značku Louis Vuitton. Charakteristický pre tento model je pretiahnutý konvexný povrch, ktorý naväzuje na bočnicu, ktorej fluidné krivky dokonale splývajú s nožičkami a ďalej s integrovaným remienkom z kaučuku alebo kombinácie kaučuku a krokodílej kože.

Za dobu necelých dvadsiatich rokov si značka Louis Vuitton so svojimi hodinkami Tambour vydobyla miesto na výslní vysokej hodinárčiny. Za to patrí kredit odborným znalostiam hodinárskych majstrov v La Fabrique du Temps Louis Vuitton. Tambour sú hodinky, ktoré sa stali nadčasovou ikonou, odbíjajú neúnavne čas a milovníci hodiniek na celom svete sa tešia na ďalšie pokračovanie príbehu...