Ste pripravení na jesenné počasie?

Aj napriek tomu, že jeseň dokáže potešiť krásnymi slnečnými dňami, často musíme bojovať s hmlami, dažďom a vlhkosťou, ktorá rozhodne na pohode nepridá. Nemusíte práve vyhľadávať vysokohorské túry, aj na obyčajnej prechádzke v lese, či na ceste do práce vás dokáže počasie prekvapiť. Takže pokiaľ patríte medzi aktívnych ľudí, preferujete športovú módu alebo len chcete byť pripravení, poradíme vám, ako si vybrať vhodné kúsky do svojho šatníka.

Základom je vrstvenie!

Viac vrstiev znamená, väčšie možnosti. Rána sú chladné a vlhké, ale o pár hodín neskôr môže byť situácia úplne iná. V prípade, že si dáte jednu – dve hrubé vrstvy, veľa možností nemáte a vaše pohodlie bude vážne ohrozené. Ak si však zvolíte viacero tenších vrstiev, ktoré môžete postupne odkladať, budete sa cítiť príjemne stále. Aj počas jednoduchej schôdze produkuje naše telo pot. Dbajte preto na to, aby ho vaše oblečenie dokázalo odviesť od tela preč a vy sa tak necítili mokrí. Vhodné sú materiály paropriepustné a rýchloschnúce. Dajte si záležať na príjemnej prvej vrstve. Pohodlné spodné prádlo je základ. Ak sa chystáte na túru, alebo viete že budete dlhší čas v chlade, siahnite po funkčnej bielizni, ktorá je hrejivá a príjemná na dotyk. Ten pocit tepla je na nezaplatenie.

Ako sme písali už skôr, dôležitý je pocit sucha. Keď nepoužijete funkčnú spodnú bielizeň, ale len povedzme tričko a nohavice hľadajte aj tu vlastnosti ako priedušnosť, rýchle schnutie, termoreguláciu či antibakteriálne vlastnosti. V ďalšej vrstve nesmie chýbať mikina. Najlepšie tenká, priliehavá, ktorá sa prispôsobí každému pohybu a ktorá udrží vaše telo v teple. Vyberajte určite takú, ktorá vám zakryje celý chrbát. Nie je nič horšie, ako keď sa zohnete a vystavíte holý chrbát nepriazni počasia.

Vrchná vrstva by mala chrániť pred dažďom aj vetrom, ale stále by mala byť natoľko pohodlná, aby vás neobmedzovala v pohybe a aby ste sa necítili ako zabalení v igelite. Podľa vodného stĺpca zistíte odolnosť materiálu proti dažďu. Čím vyššie číslo, tým vyššia odolnosť ale aj nižšia priedušnosť. Preto okrem vodného stĺpca sledujte aj ďalšie parametre ako napr. paropriepustnosť, ale tiež napr. pridané zipsy pod pazuchami na dodatočné odvetranie a pod.

Netreba zabúdať ani na ochranu krku a hlavy. Veľmi fajn sú v tomto prípade multifunkčné šatky, ktoré sa dajú prispôsobiť podľa potreby. Jesenné počasie, najmä ráno je veľmi zradné, preto sa treba chrániť ako sa dá. Veď chrípka nikdy nespí.

Text: redakcia

Foto: ALPINE PRO

www.alpinepro.sk